News

Podzim 2023

Přátelé, nadešel čas oznámit jednu důležitou a významnou změnu. Nedávno jsme si v Praze jako předkapela Pačess otestovali novou sestavu. Přivítejte prosím našeho nového zpěváka Míru. Děkujeme tímto také Vlčákovi za všechny ty zážitky a množství odehraných akcí. Bylo to patnáct let, na které se nezapomene, ale ještě rozhodně není čas skončit! Pokračujeme tedy dále a plánujeme další akce a nahrávky.

Fall 2023

 

Dear friends, it is time to announce some important and significant news. We've tried a new line-up during a gig as a support band of Pačess in Prague recently. Please welcome our new singer Míra. Hereby we also thank to Vlčák for all the adventures and tons of gigs which we will never forget. But for the band it is still not the right time to quit. We keep on rolling, planning other gigs and recordings.


+ KONCERT S DESTRÖYER 666
+ POTVRZENÍ ÚČASTI NA CZECH DEATH FESTU A TOLMINATOR FESTU (Slovinsko)

Na poslední chvíli jsme přijali pozvání předskočit před legendou DESTRÖYER 666 v legendárním Parlament Clubu v Plzni. Akce kultovní, byl to metal! Děkujeme všem za podporu a Standovi s Beheritem za pozvání!

~~~ 666 ~~~ 666 ~~~ 666 ~~~ 

Dále s radostí oznamujeme, že jsme byli zařazeni na soupisky dalších dvou tradičních letních festů, a to METALGATE CZECH DEATH FEST a Slovinský TOLMINATOR fest! Více informací v sekci KONCERTY.

+ SUPPORTING DESTRÖYER 666
+ CONFIRMING CZECH DEATH FEST AND TOLMINATOR FEST (Slovenia)

We were happy to accept a last minute invitation to support legendary DESTRÖYER 666 in the legendary Parlament Club in Pilsen.
It was a blast! Thanks everyone for supporting us and thanks to Standa and Beherit for the invitation!

~~~ 666 ~~~ 666 ~~~ 666 ~~~ 

Next, we are glad to announce, we've confirmed appearance at another two traditional summer festivals.
Talking about METALGATE CZECH DEATH FEST and Slovenian TOLMINATOR fest! More information in the CONCERTS section.

 


 

+ ULTIMA THULE BOHEMIAE na hradě Kašperk
+ PANYCHIDA na ETEF 2023

27. 5. 2023 pořádáme unikátní velkolepou akci přímo na nádvoří hradu Kašperk, v srdci naší milované Šumavy! Pozvání na toto temné setkání přijala legenda českého goth-rocku XIII. STOLETÍ! Atmosféru přitemní i epic/doom/heavy ATLANTEAN KODEX z Německa, či dark metaloví BOHEMYST. PANYCHIDA tímto koncertem pomyslně uzavře své šumavské putování. Více informací v sekci KONCERTY a na FB stránce události. Předprodej spustíme během ledna přes stránky hradu Kašperk.

A dále jsme hrdě přijali pozvánku zahrát na letošním ENTER THE ETERNAL FIRE FESTu! Tato tradiční jihočeská akce se koná v malebném prostředí volyňského koupaliště a nabízí plejádu špiček žánrů! Bude nám ctí zahrát si po boku kapel jako ISOLE, INCANTATION, DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT a dalších!

 

+ ULTIMA THULE BOHEMIAE @ Kašperk castle
+ PANYCHIDA at the ETEF 2023

We are organizing a great and unique event at the courtyard of the Kašperk castle in the heart of our beloved Šumava mountains! A czech legend of goth-rock XIII. STOLETÍ accepted our invitation! The atmosphere will get even darker thanks to ATLANTEAN KODEX (epic/doom heavy from Germany) and the dark-metal icon BOHEMYST (Cz). PANYCHIDA will symbolically wrap up the journey through the Šumava mountains with this concert. More info in the CONCERTS section and at the FB event site. The tickets pre-sale will be commissioned during January at the castle's website.

Also, we are proud to participate at the mighty ENTER THE ETERNAL FIRE FEST! This traditional south-bohemian event is held in a beautiful environment of the "aquapark" in Volyně. This year, again, introduces the top genre representatives. We will proudly share the stage with bands like ISOLE, INCANTATION, DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT and many more!


 

+ VYCHÁZÍ NOVÉ EP
+ METAL MADNESS V SUŠICI
+ PÁR AKCÍ NA PODZIM

V pátek 26. srpna vychází ve spolupráci s německými FOLTER RECORDS naše nové EP s názvem "Říruřec : Dreisessel". Jedná se o tečku za naším šumavským putováním. Více detailů o EP najdete v sekci DISKOGRAFIE! (Před)objednávky EP a dalšího merche můžete posílat přímo nám MAILEM, nebo navštivte náš BANDCAMP profil. EP bude k dispozici i v sobotu 27. srpna na METAL MADNESS festu v Sušici, kde taktéž od 19 hodin vystoupíme!

...a na přelomu listopadu a prosince nás čeká několik akcí v Čecháh, na Moravě i ve Slezku!

+ NEW EP RELEASING
+ METAL MADNESS IN SUŠICE
+ SOME GIGS IN AUTUMN

The new EP called "Říruřec : Dreisessel" is going to be released on Friday 26th of August in cooperation with german FOLTER RECORDS! More details on this EP to be found in DISCOGRAPHY section. (Pre)orders of the EP and other merch can be sent straight to us via E-MAIL, or you can visit our BANDCAMP profile. The EP will also be available on Saturday 27th of August at METAL MADNESS fest in Sušice. PANYCHIDA will also play there that evening at 7 PM!

...and we plan to play some gigs in autumn round the Czech Republic. More info coming soon!

SINGLE Z PŘIPRAVOVANÉHO EP!
A SINGLE FROM THE UPCOMING EP!

PODZIMNÍ AKCE / AUTUMN GIGS

 

ZPÁTKY NA PODIU!

Po více než roce bez živého hraní se vracíme zpátky na podia a to hned dvakrát během víkendu!

V pátek 3.9. v Německu na 30 years anniversary of Folter Records a v sobotu 4.9. v Plzni na Armageddon of decibels vol.4!!!

Představíme se v nové sestavě a zároveň zazní pár novinek vč. zbrusu nového intra!

BACK ON THE STAGE!

After more than a year without gigs we are coming back to the stages! Two gigs during one weekend!

On Friday the 3rd of September in Germany at 30 years anniversary of Folter Records and on Saturday the 4th of September in Pilsen at Armageddon of decibels vol.4!!!

We will introduce the new line up and will play some new things, including a brand new intro!

Album "Gabreta Aeterna" zvítěžila v kategorii "Album roku" v anketě Břitva!

Album "Gabreta Aeterna" se stalo ALBEM ROKU v anketě Břitva za rok 2020!!! Výsledky byly vyhlášeny "by Petr Korál" na Radio Beat (OFFICIAL) v pořadu Hard´n´Heavy. Konkurence byla opravdu silná a hlavně neskutečně multižánrová a to až natolik, že jsme překvapeni a velmi potěšeni, že mezi pětačtyřiceti hlasujícími novináři zvítězilo naše spíše tradičněji pojaté album. Jsme opravdu rádi, že album zaujímá takovouto pozici a baví svým tématem napříč žánry.

Břitva: "Hlavním vítězem 20. ročníku ankety se stává potemnělá PANYCHIDA, která svým dosud nejlepším albem „Gabreta Aeterna“ působivě prolnula heavyblackový metal s „voláním šumavských samot“ a zdejší krajinou či historií. Na dalších místech se pro někoho možná překvapivě zjevují punkově zběsilí VOLE, ostře countryrockové POVODÍ OHŘE, deathmetalová stálice HYPNOS a nápadití elektrogrindeři CONTRASTIC. Všechny tyto soubory lze zároveň prohlásit premianty dílčích žánrových kategorií."
Kompletní výsledky ankety k nalezení zde: http://cenybritva.cz/britve-2020-vevodi-panychida.../
 
---666---666---666---666---666---666---

The "Gabreta Aeterna" album won the "Album of the year" category in the Břitva contest!

Just a short notice: Our latest album "Gabreta Aeterna" was chosen as the best album of the year in Czech journalists poll Břitva. There were 45 journalists from different magazines and online zines voting in different categories. We won the main category with ALBUM OF THE YEAR. 😉
 
---666---666---666---666---666---666---

NOVÁ DESKA JE KONEČNĚ VENKU!
THE NEW ALBUM IS FINALLY RELEASED!

---666---666---666---666---666---666---666---666---666---

Po dlouhých letech práce vám dnes přinášíme naše nové album „Gabreta Aeterna“ věnované Šumavě. Věříme, že vás zaujme a bude bavit, stejně jako nás bavila práce na něm. V přehrávači na titulní stránce si můžete album poslechnout celé, případně jej digitální koupí podpořit. Poslouchat ale můžete i na všech digitálních platformách či našem Youtube kanále (video vpravo od článku). Fyzické nosiče jsou již dostupné na našem Bandcamp profilu (dostanete se na něj i skrze zmíněný přehrávač – objednávat můžete ale také prostou zprávou na e-mail, kdy se částečně vyhneme různým zbytečným poplatkům: honza@panychida.com). Postupně budeme přidávat další položky (LP, MC, nášivky, trička, mikiny – vydáním tedy nic nekončí). Na našem facebooku budeme i nadále zveřejňovat různé zajímavosti spojené s obsahem alba. Stará Šumava je hlubokou studnicí, přijměte tímto naše pozvání do starých časů, kdy byl svět možná stejně málo spravedlivý jako dnes, ale lidé měli snad k sobě blíž.

---666---666---666---666---666---666---666---666---666---

After all the years of hard work we are bringing the new album called „Gabreta Aeterna“ to you! The album is dedicated to the mountain region „Šumava“ located at the south border (CZ/GER/AT) of Czech Republic. We believe the album will catch you and will bring you lot of fun, at least as much as we enjoyed working on it. You can listen to the whole album using the bandcamp player at the bottom of this website’s homepage. You can support the album by buying it in the digital form. Of course you can enjoy the album at all the possible digital platforms, including our Youtube channel (see the video on the right). Hard copies (CDs) can also be ordered via our Bandcamp profile or directly by e-mail (honza@panychida.com) to avoid unnecessary fees to the Bandcamp company. More physical media carriers will be added soon (vinyl LPs and MCs), as well as new band merchandise (t-shirts, hoodies, patches, stickers, buttons, etc.). We are going to keep posting our FB profile with various details and interesting notes regarding the album’s content. The Old Šumava region is a bottomless source of dark myths and stories. Please accept this invitation into the old times, when the world was still so unfair as is today, but the people were closer each to other.


 

Podzim / Autumn 2020

Jsou tu další novinky ohledně vydání nového alba! Album vyjde 27.11. u Folter Records (CD), Nasphyr Records (Vinyl), Evil Horn (MC) a Epidemie Records (limitovaná edice - ručně vyráběná dřevěná krabička s CD, knihou a spoustou dalších artefaktů). Nyní je možné předobjednat limitovanou edici i album v digitální podobě na našem BANDCAMP profilu, kde je zároveň uvolněna k poslechu další skladba "Nikoho pán, nikoho sluha"! Lyric video ke skladbě můžete sledovat vpravo od tohoto článku. Navštěvujte pravidelně náš web, bandcamp a facebook profil - vydání alba se blíží a my každou chvíli poodhalujeme jeho ROUŠKU!

---666---666---666---666---666---

Here we go with an update on our new album release. The album is going to be released on 27th of November 2020 on Folter Records (CD), Nasphyr Records (Vinyl), Evil Horn (MC) and Epidemie Records (Limited edition - a handmade wooden box with the CD, a book and many other relics). You can make your pre-order right now on our BANDCAMP profile, you can also hear another reveled song "Nikoho pán, nikoho sluha" from the album. Watch the lyric video on the right side of this article. Visit our website, bandcamp and facebook profiles regularly to get frequent updates. We unmask the album's face a bit more often.

  


 

Late summer 2020

Přinášíme první skladbu z nového alba jako lyric video. Jak již víte, celé naše album se váže k Šumavě a skladba Válečná běsnění… vypráví o dobách válečných a vlivu neblahých událostí řízených vyšší mocí na místní život a lid. Jde o druhou nejdelší skladbu na chystaném albu. Možná malinko netypickou svou rozmáchlostí a epičností. Snad i proto je třeba ji věnovat více času a nemusí se jevit jako úplně snadná na první poslech. Snad vám video s textem pomůže lépe proniknout do tajů songu. Těšíme se na vaše případné komentáře.

---666---666---666---666---666---

Here we go with the lyric video for the new song. Unfortunately for non-Czech speakers it makes not much sense. Anyway we have included short introduction to each song. The introduction for this one you can find below the video on YT channel. The song might not be easy for the first glance, but we think it is one of the strongest on the album – the lyric deals with the times of war and horror it brings and how these terrible things happening somewhere far from home can influence the families and living of the fallen. All the evil is felt in the nature and landscape itself.


 

Summer 2020

!!!!!NEW ALBUM ANNOUNCEMENT!!!!! (ENG below)
To, co přerušila tzv. pandemie, se konečně přiblížilo.
 
Po nekonečných průtazích můžeme oficiálně oznámit vydání našeho dlouho plánovaného nového alba „Gabreta Aeterna“ věnovaného životu a místům staré Šumavy. Jsme rádi, že se můžeme vrátit k osvědčené spolupráci s labelem Folter Records, který nám v tomto nelehkém období nabídl pomoc, na kterou víme, že se můžeme spolehnout.
 
Budeme navíc pokračovat ve spolupráci s labelem Nasphyr - Personal Daemon Records, který si vezme na starosti vinylovou edici alba. Ale to není všechno, ve spolupráci s českým unikátním labelem EPIDEMIE records (http://www.epidemie.cz/) připravujeme limitovanou edici v atraktivním provedení a se speciálním obsahem (více později). Několik kusů MC pro sběratele pak vydá Evil Horn Records.
 
 
Vydání je naplánováno na konec října/ začátek listopadu 2020. Datum bude upřesněno. Postupně zde budeme odhalovat další detaily. Věříme, že toto album zaujme nejen milovníky Šumavy! V pátek ve Volyni na ETEF - Enter the Eternal Fire 2020 na viděnou!
 
--- 666 --- 666 --- 666 --- 666 --- 666 --- 666 --- 666 ---
 
We are very happy we can finally announce our new album entitled „Gabreta Aeterna“, which is fully dedicated to the Šumava mountain region located on the southern Czech/German and Austrian border. After the difficult times we are happy that our old friends and partners from
Folter Records offered us help with this, to the band very important, release.
 
Except that, we again got in touch with Nasphyr - Personal Daemon Records, which will release the vinyl edition as well as Epidemie records will release a special edition with special content (more to be revealed later). For collectors there will be a MC release by Evil Horn Records.
The release date will be set to late October/early November 2020. More details about the album will be coming in the coming weeks.
 
Comment for Folter records: “"We are very happy to be back with Folter records after some years. It goes with pleasure that in these uncertain times we can rely on help of old friends and partners. Together we wanna bring out our most ambitious album to date, that´s gonna bring you back to the times of old Šumava. A mountain region on the Czech/German border that abound with fascinating nature and is full of unsettled history.
It´s been a journey for us and hope it will be for the listeners too."
 
May be see some of you this Friday at ETEF - Enter the Eternal Fire 2020 festival in Volyně.
 

 

Spring 2019

Still working on the new album, which is getting in a shape already!

We're also preparing ourselves for the big trip to play 2 gigs in Brazil! Gonna play in Sao Paulo (April 19th) and Curitiba (April 20th) to support the great PRIMORDIAL (UK).

The only european festival confirmed for this summer so far is the excellent Barthe Metal Open Air! Check the concerts section for more details! See you out there!

  

Winter 2018

We're starting a short tour with amazing bands KHORS, RAVENTALE and THOU SHELL OF DEATH! Prague, Pilsen, Zwickau, Vienna, Poprad! Check your nearest location! See you all there! Glasses up!

Summer 2018 ...

...is in the sign of open air festivals and keeping on working on the new album! We played gigs in Belarus, Switzerland and Czech Republic. Some more to come, check the CONCERTS section.

We are planning a small tour round european cities with great bands from the Ukraine (KHORS, RAVENTALE) and from the Estonia (THOU SHELL OF DEATH)!!! Check the poster and your nearest venue!

After years we decided to digitally publish also our bonus CD "WOODLAND JOURNEY", originally released via the PAŘÁT MAGAZÍN. You can find it at the most common digital platforms, for example SPOTIFY!

 


 

February/March 2018: New album update

The drums have been recorded in January 2018. We hired a cabin in the woods of Šumava mountains for 2 weeks to get locked in, being protected from outer world, get concentrated and to record both guitars. Everything went pretty fine, we enjoyed a great vacation, guitars are done and part of the bass too! We'll keep you updated, how the further works are going! Check out some photos from those 2 weeks... \m/


2/1/2018

First gig in 2018

We're going to start the year with our performance at the great event in Porto (Portugal): HARDMETALFEST!


1/1/2018

New website launched!

Happy to announce, we have launched the new Panychida's website! We hope you will like it as we do!


26/12/2017

New official video unleashed!

We would like to share our new official video with you, that has been filmed at Oskorei festival in Kyiv, UKRAINE earlier this month. Thanks to Cypress UA.